“Ali moram zdaj investirati ali čakati?”

“Ali moram zdaj investirati ali čakati?”
Odvisno.

“Prosim? A ni možno biti bolj jasen?”
Je. A vseeno bo odgovor ostal isti: odvisno.

“Ja, ampak jaz rabim konkreten odgovor. Da ali ne?”
In ravno v tem je težava. Včasih je največja iskrenost: “Odvisno.”

“Kako naj si s tem pomagam? Saj vendar rabim nasvet. Kaj, če zamudim idealno priložnost?”
Kaj pa, če naredite napačno potezo? Aja, oprostite, spet smo vam odgovorili z “odvisno”.

“Ampak od česa je odvisno?”
Od vas.
Naj vam na vaše vprašanje raje odgovorimo z vprašanjem.
Ali naj gospod Tone iz Haloz, ki ima 68 let, preživi pa s pokojnino, ki komaj pokrije ogrevanje in špežo, zdaj svoje prihranke vloži v delnice?
Ali naj Sara iz Maribora, 35-letna zdravnica, ki je ravnokar podedovala babičino hišo in 80.000 evrov, zdaj ta denar vloži na trg ali ga raje zadrži za temeljito prenovo doma, ki bi ji izboljšala kakovost življenja?
Naj študentka Tjaša iz Novega mesta, ki prihrani 50 evrov na mesec, vse vrže v kripto?
Kaj pa Urška in Aleš iz Ljubljane, ki sta ravnokar prodala zelo uspešno podjetje za več milijonov evrov? Sta stara 42 in 45 let, brez dolgov, brez otrok. Kako naj postopata s svojimi svežimi milijoni. Investirata? Kam?
Naj samohranilka Andreja iz Kočevja, ki komaj sproti plačuje najemnino in stroške, preživnino raje usmeri v ETF-je?
Naj podjetnik Grega iz Trzina, ki je pravkar začel startup svoj rezervni sklad investira v indeksne sklade?
Ali pa naj Zdenka in Mirko iz Izole, tik pred penzijo, prodata svojo veliko hišo in ves izkupiček naložita v nepremičnine v Grčiji? Kaj menite?

“Uf … ja … odvisno.”
Tako je. Odvisno.

Naš odgovor bo vedno odvisen od vaše finančne starosti

Vprašanje, ali naj v tem trenutku investirate ali čakate, ni stvar trga. Je stvar vas.

V naši svetovalni hiši pravimo, da je to odvisno od vaše finančne starosti. Ker šele ko veste, kje ste na spektru finančne zrelosti, lahko začnete sprejemati odločitve, ki vam res koristijo. Ne trgu. Ne algoritmom. Ne stricu, ki “ve, da bo bitcoin šel gor”. Vam.

Zato se vedno znova vračamo k istemu vprašanju: ne kaj se dogaja na trgu, ampak kdo ste vi. Ker šele ko poznamo vas, lahko govorimo o tem, kaj je za vas smiselno.
In da bi vas bolje razumeli, moramo najprej vedeti, v kateri finančni fazi se nahajate.

Eden od najboljših pokazateljev te faze pa je razumevanje, ali ste trenutno še v fazi varčevanja, ali pa ste že vstopili v fazo investiranja.

Mnogi tega ne ločijo, kar ni nič čudnega, saj se pojma pogosto mešata. A razlika med njima je zelo konkretna. In pomembna.

Ali poznate razliko med varčevanjem in investiranjem?

"Če ne vemo v kateri fazi smo, ne moremo najti pravega fokusa. Takrat svojo energijo in čas usmerjamo v stvari, ki so manj pomembne, zanemarjamo pa tiste, ki so bolj. Posledica tega je, da bomo do cilja prišli počasneje, morda nam bo celo zmanjkalo časa. In tega si pri investiranju nikakor ne želimo, čas je zelooo pomemben! Pomembnejše od tega, koliko denarja imamo, je namreč, koliko časa imamo na voljo."
- iz knjige Zmagovalna kombinacija 2

Razlika med varčevanjem in investiranjem

Velika večina ljudi ne loči med varčevanjem in investiranjem ter običajno ta dva pojma zamenjuje. V najboljšem primeru termina meče v isti koš: “Pač dam nekaj na stran.”

Dejansko pa se pojma razlikujeta v več vidikih, najbolj po tveganju in višini mesečnega varčevalnega zneska. Če razumemo fazo svoje finančne poti na lestvici finančnega zorenja, bomo razumeli tudi, kam moramo usmeriti svoj fokus.

"Ko razumemo razliko med varčevanjem in investiranjem in znamo ugotoviti, v kateri fazi smo, potem vemo tudi, na kaj se moramo fokusirati v določenem trenutku. Glede na finančno fazo v kateri smo, moramo ustrezno prilagoditi tudi sestavo portfelja. Še preden pa sploh začnemo investirati, moramo izdelati ustrezen načrt, postaviti trdne temelje in sebi primerno konstrukcijo."
- iz knjige Zmagovalna kombinacija 2

Višina mesečnega zneska

Glavna razlika med varčevanjem in investiranjem je v višini mesečnega zneska, ki ga namenimo za varčevanje, v primerjavi z velikostjo naložbenega portfelja. Praviloma velja, da smo v fazi varčevanja, če mesečno varčujemo odstotek ali več vrednosti naložbenega portfelja. Nasprotno pa smo v fazi investiranja, če mesečno varčujemo manj kot odstotek vrednosti naložbenega portfelja in hkrati izpolnjujemo druge pogoje za fazo investiranja.

Tveganje

Pri tradicionalnem varčevanju je tveganje nizko. V začetni fazi denar le kopičimo oziroma hranimo na varčevalnem računu v banki ali celo doma. Ko se iz banke preselimo na kapitalske trge, za varčevanje izbiramo druge finančne produkte, na primer različne vrste skladov. Tu je tveganje višje, a ga znižujemo s tem, da varčujemo mesečno.

koliko (finančnih) let
štejete?

In zdaj? Investirati ali čakati?

Če ste iskreni do sebe, verjetno že čutite, v kateri fazi ste. Ampak … kaj če se motite? Kaj če ste globoko v fazi investiranja, pa še vedno obsesivno primerjate obrestne mere varčevalnih računov? Kaj če ste še v fazi varčevanja, vi pa že ‘guglate’, kako rebalansirati portfelj?

Zato je smiselno, da si svojo finančno starost izračunate. Ne zato, da dobite “lepo oceno”. Ampak zato, da dobite orientacijo. Da si lažje odgovorite na vprašanje, ki vas je pripeljalo sem: “Ali moram zdaj investirati ali čakati?”

In če bo vaš odgovor na koncu še vedno: “Odvisno.” Super. Ampak tokrat boste vedeli od česa je odvisno.  In predvsem – od koga.

Vprašanje, ali naj investirate ali čakate, ni stvar trga. Je stvar vaše finančne starosti.

koliko (finančnih) let štejete?

Razvili smo sistem, ki izračuna vašo finančno starost –
in ta se pri večini razlikuje od biološke.
Izračunajte svojo finančno starost in prejmite jasne usmeritve, kako jo izboljšati.
Kdor deli, znanje podari.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp