Veliko ljudi nas sprašuje, če je varno investirati v kriptovalute, kakšen znesek naj investirajo, katera kriptovaluta je prava, kakšni so donosi … Odgovore na nekatera vprašanja, na katera je Mitja Vezovišek minuli teden odgovoril tudi v oddaji 24ur z Urošem Slakom na POP TV, si lahko preberete v nadaljevanju.
Kriptovalute so trend že nekaj let, z njimi danes lahko plačujemo in kupujemo tudi v Sloveniji in kljub temu, da je trenutno v svetu že več kot 800 kriptovalut, med ljudmi še vedno niso poznane kot sredstvo za … investiranje, plačevanje, izmenjavo, tudi zaslužek. Imamo skeptike in imamo tiste, ki so jih kriptovalute tako očarale, da bi vsa svoja sredstva za investiranje prenesli na virtualno denarnico.
»Odločitev ali investirati v kriptovalute je predvsem v tem, kakšne so vaše dosedanje izkušnje, kam ste investirali doslej. Če imate ves denar na banki in bi takoj skočili v kripto svet, je to velika napaka. Kriptovalute sodijo med alternativne naložbe, mi pa moramo najprej vzpostaviti osnoven portfelj, tradicionalne naložbe in šele nato dodajamo alternativne, tudi kriptovalute,« opozarja Mitja Vezovišek.
Nakup kriptovalute, ICO ali arbitraža?
Tudi kriptovalute prinašajo različne možnosti investiranja. »Podobno kot lahko investiramo v delnice Googla, imamo tudi pri kriptovalutah različne možnosti investiranja. Prvi način je, da kupimo neko kriptovaluto in stavimo na njeno rast. Ta način je najslabši, ker igramo kolo sreče. Drugi način je investiranje, ki se zdaj pojavlja, to je investiranje v realne projekte, kot je bil Viberate.«
Še več takih projektov je že bilo in še prihajajo, za seboj imajo realno ekipo, realne produkte, v projekte pa lahko investiramo preko t.i. token-ov, ICO (Initial Coin Offering) ponudbe. »Gre za podjetja, ki ponudijo svoje token-e v zameno za drugo valuto s čimer dejansko lahko plačujete,« dodaja Mitja Vezovišek in ob tem navede še tretji način investiranja v kriptovalute. »Tretji način je izkoriščanje razlike v ceni, t.i. arbitraža med eno in drugo menjalnico.«
Še nimate kripto računa? Odprite ga!
A preden se odpravimo na pot plemenitenja svojega premoženja skozi kripto svet, moramo odpreti svojo osebni kripto račun. »To je preprosto, odprete račun na eni od menjalnic, nakažete gor denar, lahko je to že 100 evrov, 500 evrov in trgujete s tem. A pozor, ker je tako preprosto, je mamljivo tudi za razne prevare in špekulacije in to je slaba stran tega sveta,« opozarja Mitja Vezovišek.
Razkril je tudi, da bomo v prihodnosti zagotovo plačani v drugi valuti, kot smo danes. Če bo to bitcoin, ne ve nihče, a papirnati denar in denar, kot ga poznamo danes, bo počasi izginil, pravi. »Sploh z novo evropsko direktivo, ki omogoča tretjim ponudnikom, da prenašajo podatke iz bank preko svojih aplikacij,« pa že namiguje na novo zgodbo, o kateri vam bomo več razkrili kmalu.
In za bonus vprašanje, je tudi v oddaji 24 ur povedal, kaj se nam danes bolj splača – kupovati stanovanja kot investicijo ali kriptovalute. »Nekaj vmes. Če bomo na banki varčevali za starost, se nam ne bo izšlo, saj so obrestne mere v času inflacije prenizke. Če pa imamo 100 tisoč evrov in za ta denar kupimo stanovanje, pa spet stavimo. Enako je, če bi vse investirali v kriptovalute. Imeti moramo uravnotežen portfelj, ki ima vse, tudi dodatke v obliki alternativnih naložb, pa delnice, zlato …« dodaja upravljavec osebnega premoženja.